Μαρούσι – Απόλλων Πατρών 53-65

Ο Απόλλων Πάτρας παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να κερδίσει το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά (65-53) και επέκτεινε το νικηφόρο σερί του.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άλεξ Άκερ ο Απόλλων Πάτρας πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα του Αμαρουσίου (65-53) και πέτυχε την τρίτη διαδοχική του νίκη μετά την έλευση του Αμερικανού γκαρντ.

Το ματς ήταν ντέρμπι σχεδόν από την αρχή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυριολεκτικά πόντο-πόντο στο σκορ. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν ένα ισχνό προβάδισμα μέχρι και το 33′ (51-49), όμως σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου έτρεξε ένα επί μέρους 16-0 και έφτασε στο 51-65, κρατώντας το Μαρούσι χωρίς πόντο για περίπου εφτά λεπτά.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Άλεξ Άκερ (16 π.), με τον Κώστα Γόντικα να τον ακολουθεί σε απόδοση (15π., 8 ριμπ.). Από το Μαρούσι ξεχώρισαν οι Στασινός (11π.) και Ρεκουνιώτης (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 35-29, 46-44, 53-65.

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Σεργιένκο 5 (1), Στασινός 11 (2/8 τριπ.), Μπάκας 4, Ξυδάς 6, Ντακούλιας 2 (1/9 διπ.), Γκουαλτιέρι 3 (1), Κανελλής (0/5 τριπ.), Στούκας 3 (1/4 τριπ.), Ρεκουνιώτης 10 (7 ριμπ.), Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 2 (6 ριμπ.), Μιχαλούτσος 4.

Απόλλων Πατρών (Παπαδόπουλος): Ερμείδης, Άκερ 16 (3/5 διπ., 2/5 τριπ., 4 ριμπ.), Ματαλών 3, Μαστρογιαννόπουλος 3, Αποστολίδης 2 (0/3 τριπ.), Τσιάρας 5 (1), Παπαβασιλόπουλος 5 (1), Κιτσούλης 8 (5 ασίστ), Κουρέπης, Γόντικας 15 (8 ριμπ.), Χείλαρης 8 (2/4 τριπ., 4 κλεψ.).