ΠΑΟΚ : Πήρε τη πρώτη του νίκη στα φιλικά απέναντι στο Λαύριο

Για πρώτη φορά νικητής στα φιλικά προετοιμασίας βγήκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος και νίκησε το Λαύριο με 84-75 εκτός έδρας.

Χαμόγελα έφερε το φιλικό με το Λαύριο στις τάξεις του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος πήρε την πρώτη του νίκη στα παιχνίδια που έχει αγωνιστεί στην προετοιμασία του νικώντας την ομάδα του Χρήστου Σερέλη με 84-75 ολοκληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο ένα κύκλο παιχνιδιών στην Αθήνα.

Το Λαύριο είχε το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και έφτασε μέχρι και το +13 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ωστόσο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε τις λύσεις και μείωσε τη διαφορά μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (64-61). Ακολούθως, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ένα τάιμ άουτ του Κώστα Μέξα ήταν αυτό που «ξύπνησε» τους παίκτες του οι οποίοι και έτρεξαν ένα σερί 11-0 παίρνοντας το προβάδισμα με 68-72 και φτάνοντας τους 23 πόντους έναντι 11 των γηπεδούχων ο ΠΑΟΚ πήρε το «ροζ φύλλο».

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 47-40, 64-61, 75-84

ΛΑΥΡΙΟ: Γερομιχαλός 5 (1), Μουράτος 8 (1), Alston 12 (3), Λεγκίκας 6 (2), Savage 4, Bell 3, Davis 4, Ερμείδης, Carter 15 (3), Μαστρογιαννόπουλος 8, Παπανδρέου, Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος 10.

ΠΑΟΚ: Love 12 (2), Μαργαρίτης 9, Turner 7 (1), Griffin 14 (2), Καραγιαννίδης 2, Beech 15 (3), Τσαλμπούρης 7 (1), Παπαντωνίου 8 (2), Mitrou-Long 8 (2), Ιατρίδης, Καμπερίδης 2.