ΑΕΚ – Λάρισα 87-68

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚ κόντρα στη Λάρισα αφού επικράτησε με 87-68 έχοντας κορυφαίο τον Γιανίκ Μορέιρα (20π, 6ρ, 5 τάπες) και πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στην Basket League πήρε η ΑΕΚ. Η Ενωση παρουσιάζοντας πολύ καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και διαφορετικούς πρωταγωνιστές, επικράτησε εύκολα με 87-68 της Λάρισας που προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο.

Εξαιρετικός και στα δύο κομμάτια του γηπέδου ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα που τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 τάπες ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Λάνγκφορντ, Χρυσικόπουλος, Λοτζέσκι και Μαυροειδής. Για τη Λάρισα που έπεσε στο 0-2, ξεχώρισε ο Σακίλ Γκούντγουιν με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το ματς

Από το ξεκίνημα η ΑΕΚ έδειξε τις διαθέσεις της και προηγήθηκε με 11-2 στο 4′ έχοντας «ζεστούς» τους Λάνγκφορντ και Μαυροειδή. Η Λάρισα έσφιξε την άμυνά της στη συνέχεια και προσπάθησε να μπει στο ματς αλλά με τον Μορέιρα να αρχίζει να σκοράρει η πρώτη περίοδος βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά με 26-15.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει το ματς αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 14′ σε 31-24 αλλά κάπου εκεί ανέλαβε δράση κι ο Χρυσικόπουλος. «Πυροβολώντας» από τα 6.75 ο Έλληνας άσος έφερε τη διαφορά στη μέγιστη διαφορά με +14 (42-28 στο 18′). Τελικά το ημίχρονο τελείωσε στο 45-35.

Η χειρότερη περίοδος για την Ένωση στο παιχνίδι ήταν η τρίτη. Μούρτος και Γκούντγουιν πήραν μπρος και η Λάρισα έφτασε στο 58-54 στο 27′ βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ που χάρη σε τρίποντο του Λοτζέσκι στη λήξη του δεκαλέπτου, προηγήθηκε με 63-56.

Κάπου εκεί μίλησε η κούραση της Λάρισας και η ποιότητα της ΑΕΚ που ξέφυγε στο σκορ και κλείδωσε τη νίκη. Γκίκας, Μορέιρα και Λάνγκφορντ τα… έσταζαν, η ΑΕΚ προηγήθηκε και πάλι με 13 (73-60) και τελικά επικράτησε με 87-68 κάνοντας το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 45-35, 63-56, 87-68