Κολοσσός Ρόδου – Λάρισα 90-64 (vid)

Ο Κολοσσός Ρόδου διέλυσε τη Λάρισα με 90-64 για την 6η αγωνιστική της Basket League, πέτυχε τη δεύτερη νίκη του φέτος στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στην πέμπτη θέση.

Ο Κολοσσός Ρόδου πήρε άνετα τη νίκη επί της Λάρισας με 90-64 για την 6η αγωνιστική της Basket League και έχει ρεκόρ 2-4. Τρίτη ήττα της Λάρισας στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για τους Ροδίτες ο Καντέρ με 18 π., ακολούθησε ο Άρτις με 17 π.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά και πήραν από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας δύο φορές στο +8 (13-5, 15-7). Η Λάρισα με ένα μικρό σερί 4-0 μείωσε σε 15-11, αλλά μετά από εκείνο το σημείο η ομάδα της Ρόδου «έχτισε» διαφορά και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 27-15.

Ο Κολοσσός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας μάλιστα και τη διαφορά στο +12 (39-27). Όμως, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν επιθετικά (5/9 τρίποντα) πλησίασαν στο σκορ (43-34) και έκλεισαν το ημίχρονο μειώνοντας στους 5 (45-40).

Ωστόσο, η ανατροπή δεν ήρθε από τη Λάρισα, καθώς στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία του ματς και έφτασαν στο +13 (55-42). Με τους Καντέρ και Χάνας σε εκπληκτική φόρμα, η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (65-49), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 66-51.

Ο Καντέρ παρέμεινε… on fire και στην τελευταία περίοδο και έφτασε τη διαφορά στους 19 πόντους (72-53), ενώ ο Άρτις εκτόξευσε τη διαφορά στους 24 πόντους (80-56). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη στο τέλος με 90-64.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 45-50, 66-51, 90-64

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Άρτις 17 (4), Άντριτς 14 (3), Καντέρ 18 (2), Ζάρας 11 (2), Τούμπα 4, Χάνας 9 (1), Καμαριανός, Ξανθόπουλος 2, Λιάπης 4, Μπιλλής, Γκόινς 11 (1).

Λάρισα (Γαβριήλ): Μπράουν 8 (1), Γουέμπ 14 (3), Ρας 11 (2), Κώττας 3, Σμιθ 11 (1), Μόσιαλος, Γκούντγουιν 5, Καμαράς, Καμπερίδης 2, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 8 (2).