Προμηθέας – Ηρακλής 85-61

Ο Προμηθέας επικράτησε εύκολα με 85-61 του Ηρακλή και πέτυχε την 5η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Προμηθέας το παιχνίδι με τον Ηρακλή, με την ομάδα της Πάτρας να επικρατεί εύκολα εντός έδρας με 85-61 και να πετυχαίνει την 5η νίκη της στη φετινή Basket League.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και πήραν εύκολα το ροζ φύλλο κόντρα στον απογοητευτικό Ηρακλή. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μίλερ με 21 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Τζέριαν Γκραντ και Τζεράι Γκραντ, που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ο μόνος που διασώθηκε όταν ο Καββαδάς. Ο έμπειρος σέντερ έκανε νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 11 πόντους και 14 ριμπάουντ. Η εμφάνισή του όμως δεν ήταν αρκετή, προκειμένου ο Ηρακλής να φανεί ανταγωνιστικός.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9-0 και στη συνέχεια με 17-9. Ο Ηρακλής όμως βελτίωσε την άμυνά του και με πρωταγωνιστή τον Χάτσερ μείωσε τη διαφορά στους 4, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 24-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβαν δράση οι Γκραντ του Προμηθέα, με την ομάδα της Πάτρας να ανεβάζει τη διαφορά στους 10 πόντους (35-25) στο 14’. Οι γηπεδούχοι κράτησαν με άνεση τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (44-32). Στην τρίτη περίοδο οι Πατρινοί πάτησαν… γκάζι και με πρωταγωνιστές του Μίλερ και Αθηναίου έστειλαν τη διαφορά στους 18 (56-38), ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 15 (61-45). Η τελευταία περίοδος ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Προμηθέα να παραμένει σοβαρός και να παίρνει τη νίκη με 85-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-32, 61-45, 85-61