Ηρακλής – Ιωνικός 75-78

Ο Ιωνικός επικράτησε στο Ιβανώφειο με 78-75 για την 15η αγωνιστική της Basket League και πέτυχε την 6η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Με το διπλό στις αποσκευές του επιστρέφει από τη Θεσσαλονίκη ο Ιωνικός, μετά τη μεγάλη νίκη που πέτυχε στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή με 78-75 για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και Βασίλης Τολιόπουλος, με τον έμπειρο σέντερ να κάνει νταμπλ-νταμπλ και να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο διεθνής γκαρντ είχε 16 πόντους και 7 ασίστ.  Από τους γηπεδούχους, 19 πόντους είχε ο Χάνλαν και 15 ο Καββαδάς.

Αυτή ήταν η 6η νίκη του Ιωνικού στο φετινό πρωτάθλημα, με την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου να έχει ρεκόρ 6-9 και τον Ηρακλή 5-9.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-4 στο τέταρτο λεπτό, όμως, ο Ιωνικός αντέδρασε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη έφερε τα πάνω-κάτω (13-14). Μάλιστα, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (23-18).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον Ιωνικό στο 13’ να φτάνει στο +12 (33-21) και στο 17’ βρέθηκε στο +13 (39-26). Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά ανέβασαν ρυθμούς και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 41-34, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής με τον Χάνλαν να πετυχαίνει μεγάλα σουτ έξω από τη γραμμή του τριπόντου πλησίασε στους 3 (40-43), αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά. Ο Ιωνικός παρέμεινε μπροστά στο σκορ και έκλεισε την περίοδο μπροστά με 56-55.

Στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής με τρίποντα από τους Χάνλαν και Χάγκινς πέρασε μπροστά με 69-63, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Σμιθ και Τολιόπουλο (71-71, 38’). Στο τέλος όμως μίλησε η εμπειρία του Μαυροκεφαλίδη, με τον Ιωνικό να παίρνει τη νίκη με 78-75.

Τα δεκάλεπτα:18-23, 34-41, 55-56, 75-78