Κολοσσός Ρόδου – Κόροιβος Αμαλιάδας 86-71

Ο Κόροιβος άντεξε μόνο ένα δεκάλεπτο κόντρα στον εκπληκτικό Κολοσσό που νίκησε στη Ρόδο με 86-71 για την 16 αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο Βενετόκλειο και αιφνιδίασαν τους παίκτες του Λυκογιάννη με ένα επί μέρους 26-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια όμως ήταν σαν να παρακολουθήσαμε άλλο ματς. Αγνώριστοι οι γηπεδούχοι, κατάπιαν τον Κόροιβο. Στο ημίχρονο έκλεισε με τους παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου στο +7 (35-42).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως οι Ροδίτες ήταν… ανελέητοι. Με ένα 30-13 στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία στην αναμέτρηση και στο τέταρτο δεκάλεπτο εδραίωσαν τη νίκη τους που ήρθε με τελικό σκορ 86-71. Χαρακτηριστικό ήταν πως ο Κόροιβος στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε μόλις 29 πόντους, έναντι 51 των γηπεδούχων.

Καλύτεροι για τους νικητές οι Γουέαρ με 25 πόντους (7/10 τρίποντα) και Τζόουνς (16π/10ριμπ), ενώ για τους ηττημένους προσπάθησαν αλλά δεν είχαν συμπαραστάτες, οι Ντεκόουζι (10π/7ριμπ) και Κάρσον (12 π.).

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 65-55, 86-71