ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου 82-74

Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 82-74 του Κολοσσού Ρόδου και έκανε σημαντικό βήμα για την πέμπτη θέση.

Με πρωταγωνιστές τους Γκρίφιν, Τέρνερ και Λοβ ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 82-74 του Κολοσσού, έφτασε τις 10 νίκες στη φετινή Basket League και έκανε σημαντικό βήμα για την πέμπτη θέση.

Πρώτος σκόρερ για τον Δικέφαλο του Βορρά, που ανέβηκε στο 10-8, ήταν ο Γκρίφιν με 18 πόντους, με τους Τέρνερ και Λοβ να έχουν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.  Από τους ηττημένους 19 είχε ο Καντέρ και 18 ο Αρτις, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να καταφέρει ο Κολοσσός (6-12) να πάρει τη νίκη.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (13-13), με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να ανεβάζει την απόδοσή του και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +3 (22-19).

Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν οι Ροδίτες ισοφάρισαν σε 28-28. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το δεύτερο δεκάλεπτο στο +2 (40-38).

Στην τρίτη περίοδο ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε καλύτερα και με πρωταγωνιστές τους Λοβ και Γκρίφιν έφτασε στο +6 (50-44) και μάλιστα λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στους 9 (63-54). Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 63-56 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Καμπερίδη στην αρχή της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +10 (66-56) και όλα έδειχναν ότι θα φτάσει σε μια άνετη νίκη. Οι Ροδίτες όμως έτρεξαν ένα σερί 9-2 και μείωσαν στους 3 (68-65). Στα τελευταία λεπτά ωστόσο μίλησε η ποιότητα των παικτών του Δικεφάλου, με τον Γκρίφιν να παίρνει στις πλάτες του την ομάδα της Θεσσαλονίκης και να την οδηγεί στη νίκη με 82-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-38, 63-56, 82-74