Λαύριο – Κόροιβος 80-69

Το Λάυριο ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον Κόροιβο και έφτασε σε μια εύκολη νίκη (80-69), την 9η εντός έδρας του σε 10 αναμετρήσεις στην Basket League.

Την εντυπωσιακή του πορεία συνεχίζει το Λάυριο, το οποίο δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Κόροιβο (80-69) και ανέβασε το ρεκόρ του στο 13-6, ρίχνοντας την ομάδα της Αμαλιάδας στο 6-13.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ντεκόζι ήταν αυτός που κράταγε «όρθια» την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, πετυχαίνοντας 13 από τους 17 πόντους του Κοροίβου, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερο πλουραλισμό και περισσότερες λύσεις για το +7 (24-17). Το Λαύριο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με όπλο την καλή του άμυνα έφτασε στο +14 (31-17). Ωστόσο ο Κόροιβος βρήκε λύσεις και κατάφερε να μειώσει σε 35-29. Ο Μουρ με συνεχόμενους πόντους άνοιξε ξανά τη διαφορά, φέρνοντας την στους 9 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (41-32).

Ο Κόροιβος μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος (43-37, 23′), αλλά ένα 9-0 σερί του Λαυρίου άνοιξε ξανά την «ψαλίδα» και την έφερε τελικά στο +15 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (63-48). Στην περίοδο, η διαφορά εκτοξεύτηκε (74-51, 34′), με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει μερικά συνεχόμενα καλάθια και να μειώνει. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει βέβαια και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 41-32, 63-48, 80-69.