Παναθηναϊκός – Λαύριο 84-77

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κέρδισε με 84-77 το μαχητικό και σούπερ ανταγωνιστικό Λαύριο σε φιλικό στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 84-77 του Λαυρίου στην παράταση (κ. αγ. 72-72) σε φιλικό παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών που έγινε στο ΟΑΚΑ.

Από την ομάδα του Πασκουάλ δεν αγωνίστηκαν οι Έλληνες διεθνείς (Καλάθης, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Παπαγιάννης και Αντετοκούνμπο) καθώς και ο Λούκας Λεκαβίτσιους λόγω υποχρεώσεων με την Εθνική Ομάδα της Λιθουανίας.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (11-11 στο 5′). Το Λαύριο προηγήθηκε με 17-13 στο 7′, αλλά το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 23-20.

Οι πράσινοι διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (28-25 στο 15′), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 25′ το Λαύριο ξέφυγε με 47-42 και κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 60-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ντέρμπι και έτσι το φινάλε του βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (72-72), με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στην παράταση. Εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος και έφτασε στη νίκη με το τελικό 84-77.

Από τον Παναθηναϊκό, που είχε αρκετά προβλήματα στην άμυνά του, οι Λάνγκφορντ, Τόμας και Λοτζέσκι ήταν καλύτεροι.

Για το Λαύριο οι Λαμπ, Κουζέλογλου και Χαραλαμπόπουλος διακρίθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-36, 56-60, 72-72(κ.δ.), 84-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Λάνγκφορντ 22, Τόμας 15 (1), Λοτζέσκι 14 (2), Γκιστ 10, Παππάς 8 (1), Σακελλαρίου 6(2), Λάσμε 6, Καλαϊτζάκης 2, Παπαντωνίου 1, Βουγιούκας.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Νίξον 4, Λαμπ 13 (2), Χαραλαμπόπουλος 9 (2), Κουζέλογλου 11, Κακλαμανάκης 10, Λούντζης 11 (2), Μέλσον 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Ντιάσε 11, Ερμείδης, Γκαβασιάδης 1.