Πανιώνιος – Άρης 70-66

Ο Πανιώνιος άντεξε στην πίεση του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 70-66 στο κλειστό της Αρτάκης.

Σε ένα παιχνίδι με δύο πρόσωπα, ο Πανιώνιος έκαμψε την αντίσταση του Άρη με 70-66 στο κλειστό της Αρτάκης στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Betshop Basket League. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε την πρωτοβουλία της αναμέτρησης για κάτι παραπάνω από 28 λεπτά, είδε τη διαφορά που είχε αποκτήσει από νωρίς να εξανεμίζεται, η άμυνα του συγκροτήματος του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν η αιτία για να έχουμε ντέρμπι στο ματς, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι χαμογέλασαν.

Πρώτος σκόρερ για τον Πανιώνιο ο Ντέβιον Μπέρι με 17 πόντους, κομβικός όμως ήταν ο Τέιλορ στην ρακέτα με 14 πόντους αλλά και ο Χάρις με τα τρίποντά του (3/4 και 15 πόντοι). Για τους ηττημένους οι Τζόουνς και Μπελ είχαν από 11 πόντους ο καθένας.

Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Ο Πανιώνιος πέρασε δυνατά στο ματς και ήταν έτοιμος να εκμεταλλευτεί την έδρα του και τον Δίπλαρο που μπήκε κεφάτος στα πρώτα πέντε λεπτά . Ο Έλληνας γκαρντ μαζί με τον Ντέβιον Μπέρι ήταν οι μοναδικοί παίκτες που είχαν σκοράρει για τους Κυανέρυθρους με το 15-10 να είναι το σκορ στο «Αρτάκης» σε αυτό το πεντάλεπτο. Ο Κάιζερ μείωσε σε 15-12 , αλλά ο Μπέρι με τον 12ο του πόντο με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 18-12 για να απαντήσει ο Μπελ με τον ίδιο τρόπο (18-15).

Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο ο Αγγέλου ισοφάρισε (18-18), με τον Πανιώνιο πάντως να έχει περισσότερες λύσεις και καλό ποσοστό στις βολές και ο Σινγκλέρ με ένα ζευγάρι του έδωσε αέρα 5 ποντων (24-19) με 54,8 δευτερόλεπτα για την περίοδο.

Ο Μποχωρίδης έστειλε τις δύο ομάδες στον πάγκο με ένα ντράιβ του κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 24-22, με τον Άρη να είναι ανταγωνιστικός αρχικά αλλά να προβληματίζει στην άμυνα.

Ο Γιώργος Αγγέλου, γιός του προπονητή του Άρη Βαγγέλη, μείωσε σε 26-25, ο Μπέρι και πάλι έκανε τα… μαγικά του για το 29-25, με τους γηπεδούχους να βάζουν στη συνάρτηση και τον Χάρις.

Ο Αμερικανός ψηλός προστέθηκε στη λίστα των σκόρερ με τους Δίπλαρο και Μπέρι και γρήγορα η διαφορά στο «Αρτάκης» πήγε στο +11 (38-27) για το συγκρότημα του Χουγκάζ.

Έμοιαζε μόνος ο Μποχωρίδης για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, ο Τέιλορ πραγματοποίησε το 41-29, την ώρα που ο Άρης έμενε άποντος για 3 λεπτά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να οδηγηθεί στους 16 πόντους (45-29), μέχρι ο Σλαφτσάκης μετά κόπων και βασάνων να σκοράρει για το 45-31 .

Οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στο δεύτερο ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα του κλειστού της «Αρτάκης» να λέει 45-32.

ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ, Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΤΗ ΝΙΚΗ

Ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς μέσω της άμυνάς του και μείωσε στους 9 πόντους (45-36) αλλά και στους 7 (45-38). Ο Τέιλορ από την άλλη, επανέφερε το παιχνίδι στις παρυφές των 10 με έμμεσο τρίποντο (48-38) και ο Χάρις από τα 6,75μ προχώρησε στο 51-40.

Παρότι πραγματοποίησε το 55-42 ο Τζονς από τον Πανιώνιο, οι φιλοξενούμενοι επαναπροσδιόρισαν τη θέση τους στο ματς. Από τις βολές αρχικά και με τρίποντο του Λάκι Τζόουνς στη συνέχεια έριξαν και πάλι την απόσταση κάτω από τους 10 πόντους (55-47 με 2’26’’ για το δεκάλεπτο).

Ο Πανιώνιος μπήκε στην τελευταία περίοδο με 58-49 και οι παίκτες του Χουγκάζ έπρεπε απλά να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά.

Ηταν εύκολο αυτό; Το ματς απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι όταν ο Χάρις από τα 6,75μ μείωσε κι άλλο την απόσταση των δύο ομάδων (58-53). Για τον Πανιώνιο ο Μπράουν με δύσκολο ντράιβ διαμόρφωσε το 62-55, για να ακολουθήσει ένα 6-3 του Άρη για το 65-61 με 4 λεπτά για τη λήξη.

Ο Πανιώνιος είχε εγκλωβιστεί στις «δαγκάνες» του Άρη, ο Μποχωρίδης σκόραρε από τα 6,75μ για το 65-64 κάνοντας… ροντέο το τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης.

Το στείρο επόμενο λεπτό του παιχνιδιού στο «Αρτάκης» σταμάτησε ο Χάρις από τα 6,75μ για το 68-64, ο Κάιζερ για τους Θεσσαλονικείς είχε ½ από τις βολές με 73 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Μπράουν σπατάλησε την επίθεση του Πανιωνίου, ο Άρης έχασε 2 σερί τρίποντα, ο Τζόουνς παραλίγο να χάσει την μπάλα από τον Δίπλαρο, τον οποίο «χρέωσαν» οι διαιτητές με φάουλ στην επόμενη φάση.

Επειτα από εντολή του Αγγέλου πέτυχε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη, όμως το ριμπάουντ κατέβασε ο Τέιλορ με 6 δευτερόλεπτα ακόμα και κέρδισε το φάουλ. Η επαναφορά βρήκε στο κέντρο τον Δίπλαρο, αυτός βρήκε τον Τζονς με κάρφωμα «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας της Νέας Σμύρνης.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66