Κύμη – Προμηθέας Πατρών 86-82

Η Κύμη αν και βρέθηκε στο -9 από τον Προμηθέα στις αρχές της 3ης περιόδου, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της διαφορά και να φτάσει σε μία πολύ σημαντική νίκη με 86-82, στη μάχη για παραμονή στην κατηγορία.

Η Κύμη είναι ακόμα ζωντανή! Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στον αγώνα με τον Προμηθέα, τελικά πήρε τη νίκη με 86-82 και συνδυασμό με την ήττα του Ρεθύμνου κατάφερε να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις.

Οι γηπεδούχοι στο 33’ βρέθηκαν στο -9, αλλά με μία επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά έφεραν τα πάνω – κάτω και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Κουτσού ήταν ο Κρις Χόρτον, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Σκοτ Σαγκς με 18. Διψήφιο αριθμό είχαν επίσης οι Ματ Τζούνιορ Ουίλιαμς (15π.), ο Ντιβόν Ουάσιγκτον (14π.), αλλά και ο Βάιντας Καρινιάουσκας (12π.).

Από την ομάδα του Μάκη Γιατρά, τεράστια εμφάνιση πραγματοποίησε ο Οκτάβιους Ελις, με τον Αμερικανό σέντερ να κάνει double – double με 35 πόντους και 13 ριμπάουντ! Εξαιρετικός ήταν επίσης και ο Ολεκσάντρ Λίπολι, ο οποίος τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά οι δύο παίκτες δεν πήραν βοήθειες από τους υπόλοιπους.

Η εικόνα του αγώνα:

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έτρεξαν ένα σερί 8-4 και πήγαν στην ανάπαυλα των δύο περιόδων μπροστά στο σκορ με 23-19. Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα του Γιατρά προηγήθηκε με 31-23, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν και με σερί 8-0 ισοφάρισαν σε 31-31. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να έχει ισχνό προβάδισμα ενός πόντου (44-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 51-46 και 56-51, αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε και με πρωταγωνιστές του Ελις και Λίποβι έφερε τα πάνω κάτω. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-55 και στο τέλος της περιόδου έφτασαν στο +8 (66-58). Στο 33’ η ομάδα της Πάτρας ήταν μπροστά στο σκορ με 73-64, αλλά εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση της Κύμης. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σερί 11-2 μείωσαν σε 74-75, με τον Σκαγκς λίγο αργότερα να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη Κύμη (84-80). Η ομάδα του Κουτσού πήρε το μεγάλο ντέρμπι και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-44, 59-66, 86-82.