Ερμής Αγιάς- Προμηθέας 69-96 (pic)

Ο Προμηθέας δεν συνάντησε καμία αντίσταση απέναντι στον Ερμή Αγιάς και με το επιβλητικό 96-69 ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις επίσημες υποχρεώσεις του στην Basket League.

Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν καταιγιστικός απέναντι στον Ερμή Αγιάς και νίκησε με το επιβλητικό 96-69 στο κλειστό της Νεάπολης, τη νεοφώτιστη ομάδα, η οποία εξασφάλισε πριν από περίπου ένα μήνα την wild card για την Basket League.

Οι Πατρινοί είχαν 15/30 τρίποντα, δεν συνάντησαν καμία αντίσταση απέναντι στη Λάρισα, στην οποία έδειξαν ότι θέλει ακόμα πολύ δρόμο για να γίνει ανταγωνιστική. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Δημήτρης Κατσίβελης που πέτυχε 13 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Γιώργος Μπόγρης.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας προηγήθηκε 5-11 με τον Έλις, αλλά η ομάδα της Λάρισας μείωσε σε 15-17 με τον Νώντα Παπαντωνίου. Η Λάρισα έτρεξε ένα σερί 7-0, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με το 19-22 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πατρινοί ξέφυγαν στο σκορ και με ένα σερί 6-0, προηγήθηκαν 19-28, ενώ με καλάθι του Μπόγρη έφτασαν στο +14 (22-36). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μέτρησε 7/17 τρίποντα στο πρώτο μέρος, έχοντας πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης.

Στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας έφτασε τη διαφορά σε επίπεδα άνω των 20 πόντων (32-52), φτάνοντας μέχρι το 43-61. Με ένα σερί 6-0 η Λάρισα μείωσε σε 49-61 στο 26ο λεπτό, αλλά μέχρι εκεί. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν πάλι ρυθμό και έφτασαν στο 55-74 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να φτάνει τη διαφορά στα επίπεδα των 30 πόντων, αφού προηγήθηκαν με 58-87 (+29). Το τελικό 69-96 έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στον Προμηθέα, ο οποίος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-49, 55-74, 69-96