Προμηθέας – Ιωνικός 87-80

Ο Ιωνικός πάλεψε στην Πάτρα αλλά στο φινάλε μίλησε η εμπειρία του Προμηθέα και η κλάση του Μπαμπ με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να επικρατεί με 87-80.

Δύο στα δύο για τον Προμηθέα στην Basket League με τους Πατρινούς να επικρατούν δύσκολα του Ιωνικού με 87-80 και να συνεχίζουν νικηφόρα μετά το διπλό της πρεμιέρας κόντρα στον Ερμή Αγιάς.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ζορίστηκε αρκετά με τους νεοφώτιστους οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη τους νίκη και κρατούν μόνο την καλή προσπάθεια.

Το ματς

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά έχοντας τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ σε μια πρώτη περίοδο που οι άμυνες δεν ήταν και στα καλύτερά τους. Το 28-25 στο φινάλε του δεκαλέπτου τα λέει όλα με τους Πατρινούς πάντως να μην μπορούν να ξεφύγουν πέραν του 12-5 στο ξεκίνημα και τους φιλοξενούμενους να είναι συνέχεια στο καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιωνικός έδειξε τα… δόντια του και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με (35-35 14′) ενώ δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο πήρε και προβάδισμα με 44-47. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Προμηθέα να έχει βραχεία κεφαλή ενός πόντου (48-47).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Προμηθέας πήρε μια διαφορά (55-47, 24′) αλλά ο Ιωνικός επέστρεψε και πάλι στο ματς (61-59, 28′) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 69-65 για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Στην τελευταία περίοδο οι Πατρινοί είχαν μικρές διαφορές με κυριότερη το 81-73 στο 36′ και φαινόταν πως θα έφταναν χωρίς άγχος στη νίκη. Με κύριο πρωταγωνιστή όμως τον Μπαρτ ο Ιωνικός έκανε την τελική του αντεπίθεση και έφτασε στο καλάθι με 82-80 43» πριν το τέλος. Εκεί όμως μίλησε η εμπειρία του Προμηθέα αλλά και η κλάση του Μπαρτ που με τρίποντο έκανε το 85-80 και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 48-47, 69-65, 87-80