Κεραυνός Στροβόλου – Ηρακλής 96-94 (86-86 κ.δ.)

Ο Ηρακλής ηττήθηκε από τον Κεραυνό Στροβόλου με 96-94 στην παράταση και αποκλείστηκε από το Basketball Champions League.

Ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα στην Κύπρο από τον Κεραυνό Στροβόλου με 96-94 στην παράταση (86-86 κανονική διάρκεια) και αποκλείστηκε από την προκριματική φάση του Basketball Champions League.

Ο «Γηραιός» είχε τον ελεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο και βρήκε λύσεις με έναν πολύ καλό Σκοτ Σαγκς με αποτέλεσμα να προηγείται στη λήξη της περιόδου με 19-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδωσε μακρινά σουτ στον Κεραυνό και το παιχνίδι άρχισε να αλλάζει. Ο Μπράντον Ρόζελ πέτυχε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε με 32-26. Στη συνέχεια όμως ο Ηρακλής είχε ένα επιμέρους 14-5 και έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ του 40-37.

Η τρίτη περίοδος ήταν η πιο καταστροφική για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου η οποία δεν λειτουργούσε ούτε αμυντικά ούτε επιθετικά με αποτέλεσμα ο Κεραυνός να κάνει ένα σερί 15-0. Η εικόνα του «Γηραιού» έμεινε σε χαμηλά επίπεδα και στη λήξη του δεκαλέπτου ήταν πίσω στο σκορ με 61-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής έκανε ένα επιμέρους 10-3 και μείωσε σε 64-63 με έναν πολύ καλό Μπράντον Τσίλντρες. Οι Θεσσαλονικείς ανέβαζαν ρυθμούς και προηγήθηκαν με 80-76 δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Στο τελευταίο λεπτό, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 86-84 με δύο διαδοχικά τρίποντα και η ισοφάριση ήρθε με τον Καββαδά στα 37 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο Χάνλαν έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη για τον Ηρακλή στο τελευταίο σουτ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με 86-86.

Στην παράταση, ο Κεραυνός βρήκε τη λύση στα τρίποντα έχοντας συνολικά 18/33. Στα 3,8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, το σκορ ήταν στο 94-94 και ο Μουρ έκανε φάουλ στον Ροζέλ. Ο Αμερικανός ευστόχησε στις βολές για το 96-94. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Χάνλαν αστόχησε σε σουτ όπως και ο Ντάνιελ σε φόλοου με αποτέλεσμα ο Κεραυνός να πάρει την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 37-40, 61-53, 86-86 (κ.δ.), 96-94