Σαραγόσα – Καρσίγιακα 79-84

Η Καρσίγιακα «λύγισε» τη Σαραγόσα (79-84) και εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό του Basketball Champions League.

Σπουδαία βραδιά για την Καρσίγιακα, που επικράτησε της Σαραγόσα (79-84) και πέρασε στον τελικό του Basketball Champions League.

Από την τουρκική ομάδα ξεχώρισε ο Σεκ Χένρι, που πέτυχε 24 πόντους (με 7/7 τρίποντα!) και μοίρασε 2 ασίστ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Εμπαγέ (17 πόντοι), Μόργκαν (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Τέιλορ (12 πόντοι, 6 ασίστ).

Από την άλλη, πρωταγωνιστής των Ισπανών ήταν ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού, Τζέικομπ Γουάιλι, ο οποίος είχε 21 πόντους, ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Μπρουσίνο (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, απέκτησαν μικρό προβάδισμα από την αρχή και με τον Τέιλορ μπροστάρη ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 17-29. Στην αρχή της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και μείωσαν σε απόσταση βολής (26-29), όμως η τουρκική ομάδα με ένα 15-5 επιμέρους σκορ έκλεισε το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (33-43).

Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν αρκετά, με την Σαραγόσα να ανατρέπει τελείως την κατάσταση και το σκορ, παίρνοντας το προβάδισμα (60-57). Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαθε… μπλακ άουτ και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Καρσίγιακα, που με επιμέρους σκορ 16-4 γύρισε τελείως το μομέντουμ και έφυγε νικήτρια (79-84).

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 33-43, 60-57, 79-84