ΠΑΟΚ – Ρίτας Βίλνιους 81-78: Έμεινε ζωντανός με απίθανη ανατροπή ο «ΔΙκέφαλος»

Με ένα τεράστιο τρίποντο του Τζέιλεν Ράιλι λίγο πριν το φινάλε ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 81-78 απέναντι στη Ρίτας Βίλνιους και θα δώσει ματς τελικό στη Λιθουανία για την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μια σπουδαία ανατροπή στα τελευταία λεπτά και χάρη στο τρίποντο του Τζέιλεν Ράιλι πήρε τη νίκη απέναντι στη Ρίτας Βίλνιους με 81-78 και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, όπου θα κριθεί στη Λιθουανία (19/1).

Το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ δεν ήταν το ιδανικό, με τον Μάρκους Φόστερ να μπαίνει «καυτός» στο ματς και να σημειώνει τους οκτώ πρώτους πόντους της ομάδας του για να προηγηθεί η Ρίτας με 9-20 λίγο μετά τα μισά της περιόδου. Ωστόσο, χάρη στην είσοδο του Τζέιλεν Μπράουν στο ματς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μαζέψει τη μεγάλη διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο πίσω με 6 (17-23).

Στην συνέχεια πήρε και κεφάλι στο σκορ (29-28), ενώ μέχρι το φινάλε της περιόδου είχε ανακτήσει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκε στο +8 (46-34) στο ημίχρονο, με τον Χαντς να έχει φτάσει τους 14 πόντους με 4/5 τρίποντα. Στο δεύτερο μέρος όμως η εικόνα άλλαξε και πάλι, οι Λιθουανοί κυριάρχησαν και με επιμέρους σκορ 24-11 πήραν ξανά ισχνό προβάδισμα (57-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Όλα έδειχναν να χάνονται για τον «Δικέφαλο» στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Ρίτας να φτάνει το προβάδισμά της στο +10 (67-77) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Καμπερίδης και Χαμτς έτρεξαν σερί 7-0 για το 74-77 στο 37′, ο Χαντς ισοφάρισε σε 78-78, με τον Ράιλι να παίρνει την τελευταία επίθεση και να ευστοχεί σε τρίποντο στα τελευταία 7″ για να κάνει το τελικό 81-78 και να δώσει ελπίδες πρόκρισης στον ΠΑΟΚ που θα δώσει ματς «ζωής ή θανάτου» στην Λιθουανία.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 46-34, 57-58, 81-78

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χαντς 20 (4/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καμπερίδης 3 (1), Πόλι 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σάιμπερτ , Τσιακμάς , Χρηστίδης 2 , Φράνκε 10 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαργαρίτης 7 (1/1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράιλι 15 0/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαλούστρος 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

Ρίτας Βίλνιους (Ζιμπένας): Εχόντας 12 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεκούνας 3 (1), Μασιούλις 2, Βάραντι 12 (1) , Φόστερ 31 (5/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 5 (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ, 4 λάθη), Καΐρις 3, Νορμάντας 2, Ρατζεβίτσιους 6 (9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2