Βίρτους Μπολόνια – Τενερίφη 73-61

Με τον Κέβιν Πάντερ να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση (26 πόντοι, 7ριμπάουντ), η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε εύκολα της Τενερίφης με 73-61 και κατέκτησε το Basketball Champions League, τον πρώτο της ευρωπαϊκό τίτλο, μετά από 10 χρόνια.

Η επιστροφή της Βίρτους Μπολόνια στην μπασκετική ελίτ είναι γεγονός! Οι Ιταλοί καθοδηγούμενοι από έναν εξαιρετικό Κέβιν Πάντερ, επικράτησαν εύκολα της Τενερίφης με 73-61 και κατέκτησαν το Basketball Champions League, τον πρώτο της ευρωπαϊκό τίτλο, μετά από 10 χρόνια.

Η Βίρτους μετέτρεψε από νωρίς το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα (10-2 στο 3′) και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (20-8). Η Τενερίφη προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο οι παίκτες της ιταλικής ομάδας τα έβαζαν από… παντού και τελείωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 14 πόντους (38-24).

Ο πρώην γκαρντ της ΑΕΚ, Κέβιν Πάντερ, μπήκε «καυτός» στην 3η περίοδο και με δικά του καλάθια η Βίρτους αύξησε και άλλο τη διαφορά (47-29), με την Τενερίφη να αντιδράει στη συνέχεια, χωρίς όμως να καταφέρει να ρίξει τη διαφορά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (58-44).

Στην 4η περίοδο η ισπανική ομάδα πραγματοποίησε την τελική της αντεπίθεση και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 6 πόντους, 2 λεπτά πριν τη λήξη, ωστόσο η Βίρτους με τα καλάθια των Πάντερ και Τσάλμερς, πήραν εκ νέου διψήφιο προβάδισμα (69-59), επικρατώντας εν τέλει με 73-61.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 38-24, 58-44, 73-61