ACB : «Αγριεμένη» η Μπασκόνια, φορτσάρει για πλέι οφ ο Γιάνκοβιτς

Στη 2η θέση της ACB, παραμένει η εξαιρετικά φορμαρισμένη τον τελευταίο καιρό Μπασκόνια.

Την εξαιρετική της πορεία τους τελευταίους τουλάχιστον τρεις μήνες συνεχίζει η Μπασκόνια. Μετά την πρόκρισή του στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρωλίγκας, οι Βάσκοι πέρασαν νικηφόρα με 84-72 και από την έδρα της Χιπουθκόα για την 25η αγωνιστική της ACB.
Η Μπασκόνια βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο με 42-32, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτική τρέχοντας επιμέρους σκορ 17-32!

Μπομπουά με 11, Τζάνινγκ με 16, Πουαριέ με 11, Σενγκέλια με 14 και Γκαρίνο με 11 πόντους ήταν εκείνοι που «τράβηξαν» το σκοράρισμα για τους νικητές, οι οποίοι είχαν 12/31 τρίποντα (39%).

Από πλευράς γηπεδούχων, 18 πόντους είχε Τζόρνταν Σουίνγκ. Με τη νίκη αυτή η Μπασκόνια παρέμεινε στη 2η θέση με ρεκόρ 18-7, συνεχίζοντας τη μάχη της με τις Μπαρτσελόνα και Βαλένθια που αγωνίζονται την Κυριακή (1/4).

Εξάλλου, μία ακόμη πολύτιμη νίκη, στην προσπάθεια που κάνει να εξασφαλίσει θέση στα πλέι οφ, πήρε η Ανδόρα, επικρατώντας εύκολα στην έδρα της της Σαραγόσα με 100-77. Στο 15-10 η ομάδα του Βλάντο Γιάνκοβιτς, κρατάει την 8η θέση προς το παρόν και περιμένει να δουν τι θα κάνουν η Τενερίφη και η Μάλαγα την Κυριακή.

Μάλιστα ο Ελληνας φόργουορντ ήταν από τους καλύτερους της ομάδας του με 12 πόντους 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ σε 17 λεπτά συμμετοχής. Η ομάδα του είχε εξαιρετική ευστοχία με 25/42 δίποντα, 10/20 τρίποντα και 20/26 βολές. Πρώτος της σκόρερ ο Σούρνα με 21π.