Φενερμπαχτσέ – Μπεσίκτας 83-60

Αν και δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα η Φενερμπαχτσέ... πάτησε γκάζι στην τελευταία περιόδο και επικράτησε εύκολα με 83-60 της Μπεσίκτας.

Την 12η συνεχόμενη νίκη της στο τουρκικό πρωτάθλημα (τελευταία ήττα στις 18/1 από την Μπάνβιτ) πανηγύρισε η Φενερμπαχτσέ, η οποία επικράτησε με 83-60 στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς για 30 λεπτά, αλλά ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 30-16 ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους, η οποίοι με τη νίκη αυτή ανέβηκαν στο 25-3 και παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ρίχνοντας την αντίπαλο τους στο 18-10 και την τέταρτη θέση.

Πρώτος σκόρερ για τη Φενερμπαχτσέ ήταν ο Ντίξον με 18 πόντους, με τον Γκιουλέρ να προσθέτει 14 πόντους και τον Σλούκα 9. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Τζος Άνταμς με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-29, 53-45, 83-60.