Μπουγιουκσεχίρ – Φενερμπαχτσέ 79-83

Αν και προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους η Φενερμπαχτσέ τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Μπουγιουκσεχίρ, αλλά τελικά έφυγε με τη νίκη (83-79), φτάνοντας έτσι τα 13 συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Φενερμπαχτσέ στην έδρα της Μπουγιουκσεχίρ, αλλά τελικά έφυγε με το θετικό αποτέλεσμα (83-79) και έφτασε τις 13 συνεχόμενες νίκες στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πάτησε γκάζι από νωρίς και παίζοντας ασφυκτική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο (δέχθηκε μόλις 8 πόντους) πήγε στην τελευταία περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 67-50. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν αισθητά τη διαφορά, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ολική ανατροπή.

Κορυφαίος των νικητών, για τους οποίους δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Σλούκας ήταν ο Τζέισον Τόμπσον με 17 πόντους (8/8 δίποντα, 1/1 βολή), ενώ πολύτιμη συνεισφορά είχαν και οι Ντίξον (14π.), Ντατόμε (11π.) και Γουοναμέικερ (10π.).

Από πλευράς Μπουγιουκσεχίρ ξεχώρισαν οι Λόπεζ (20π.) και Χάρις (13π.).

Τα Δεκάλεπτα: 17-24, 42-51, 50-67, 79-83