Νικητής στην πρεμιέρα ο Ερυθρός Αστέρας των Περπέρογλου και Τόμιτς

Παρά την κακή εμφάνιση του Ελληνα φόργουορντ, η ομάδα του πρώην μέλους του τεχνικού τιμ του Ολυμπιακού, επικράτησε της Τσιμπόνα με 10 πόντους διαφορά.

Με το… δεξί μπήκαν στο νέο πρωτάθλημα της Αδριατικής Λίγκας ο Ερυθρός Αστέρας. Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς επικράτησε στο Βελιγράδι με 78-68 της Τσιμπόνα, ενώ να θυμίσουμε ότι έχει ήδη κατακτήσει και το Σούπερ Καπ.

Για τρία δεκάλεπτοι οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους, ωστόσο στην τελευταία περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας έτρεξε 19-12, φτάνοντας σχετικά άνετα στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζο Ράγκλαντ με 22 πόντους και 7 ασίστ, ενώ 12 πόντους και 4 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μο Φαγιέ. Κακή εμφάνιση από τον Στράτο Περπέρογλου καθώς σε 20:13 λεπτά συμμετοχής έμεινε άποντος (0/6 σουτ) έχοντας πάντως 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, αλλά και 1 λάθος…

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-35, 59-56, 78-68