Μπαρτσελόνα – Μούρθια 105-73

Αν και η Μούρθια ήταν κοντά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα η Μπαρτσελόνα κάνοντας μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο και επικράτησε με 105-73.

Στην κορυφή της ACB μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης είναι η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε της Μούρθια με 105-73. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά με ένα επιμέρους σερί 14-0, στην αρχή του τελευταίου δεκάλεπτου έβαλε το νερό στο «αυλάκι», πετυχαίνοντας την έβδομη νίκης σε οκτώ αγωνιστικές στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέσιτς είχε πολυφωνία στην επίθεση της, έχοντας πέντε παίκτες διψήφιους, αλλά κορυφαίος όλων ήταν ο Γιάκα Μπλάζιτς ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους, έχοντας παράλληλα και 8 ριμπάουντ. Αυτοί που τον ακολούθησαν σε απόδοση ήταν οι Ερτέλ με 15 πόντους και 6 ασίστ, Κούριτς με 13 πόντους αλλά και οι Οριόλα 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και Σμιτς με 10 πόντους.

Ενώ για την Μούρθια που γνώρισε την 5η ήττα της στο πρωτάθλημα ο Ουρτασούν είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-37, 68-61, 105-73.