Μπαρτσελόνα – Τενερίφη 77-73

Με πρωταγωνιστή τον Κρις Σίνγκλετον η Μπαρτσελόνα αν και δυσκολεύτηκε επικράτησε της Τενερίφη με 77-73

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε η Μπαρτσελόνα καθώς επικράτησε δύσκολα της Τενερίφης με 77-73.

Οι «μπλουγκράνα» βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 41-36, ωστόσο χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (20-7) πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και δεν βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ. Πλέον η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, ο οποίος συμπλήρωσε 200 ματς στο πάγκο της ομάδας, στρέφει την προσοχή της στο clasico της Euroleague με αντίπαλο την Ρεάλ Μαδρίτης (13/12, 22:00).

Κορυφαίος των νικητών ο Κρις Σίνγκλετον ο οποίος πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ οι Ερτέλ με 14 πόντους και 4 ασίστ και Πάνγκος με 11 πόντους τον συμπλήρωσαν ιδανικά. Για την Τενερίφη 16 πόντους είχε ο Σάιθ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 36-41, 56-48, 77-73