Γιουλ και Ρέγες γλίτωσαν τη Ρεάλ από… Χριστουγεννιάτικο κάζο

Λίγο έλειψε η βασίλισσα να ηττηθεί στην Μαδρίτη από τη Μούρθια, όμως οι «παλιοί» Γιουλ και Ρέγες... ξελάσπωσαν την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στο τέλος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης «φλέρταρε» έντονα με εντός έδρας ήττα από τη Μούρθια, ωστόσο στο τέλος «μίλησαν» οι μεγάλες προσωπικότητες που διαθέτει για να επικρατήσει με 80-74 . Στο 10-3 η βασίλισσα μετά από 13 αγωνιστικές στην ACB, πρώτη η Μπαρτσελόνα με 11-2, η οποία χθες (22/12) διέλυσε τη Χιπουθκόα με 104-71.

Οσον αφορά το ματς της Μαδρίτης, στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε πως οι Μαδριλένοι θα έφταναν σε μια άνετη νίκη καθώς πήγαν στην ανάπαυλα με σκορ 42-30.

Ωστόσο η διπλή αγωνιστική στην Ευρωλίγκα μάλλον επηρέασε την ομάδα του Λάσο η οποία στη συνέχεια παρουσιάστηκε κουρασμένη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τρίτο δεκάλεπτο δέχθηκε επιμέρους 16-26, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να προηγούνται με 67-69, 3,5 λεπτά πριν το τέλος.

Με το σκορ στο 72-72 όμως ο Σέρχιο Γιουλ ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο (75-72, με 1:19 για το τέλος), ενώ στη συνέχεια ο Ρέγες με 1/2 βολές και καλάθι έκανε το 78-74 στα 33΄΄ για το φινάλε.

Στο τελευταίο λεπτό σημείωσαν μόλις 2 πόντους με βολές, με τον Καμπάτσο να διαμορφώνει το τελικό 80-74 επίσης από τη γραμμή.