Χάποελ Τελ Αβίβ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 72-85

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε εκτός έδρας της Χαποέλ με 85-72 και βρίσκεται μια νίκη μακριά από τα ημιτελικά.

Μία νίκη μακριά από τα ημιτελικά του πρωταθλήματος βρίσκεται η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς επικράτησε με 85-72 εκτός έδρας της μισητής αντιπάλου Χαποέλ Τελ Αβίβ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να κλείσουν την 1η περίοδο +3 (22-19). Η «ομάδα του λαού» αντέδρασε στο 2ο δεκάλεπτο και προηγήθηκε στο ημίχρονο 37-38.

Στην 3η περίοδο καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά υπέρ της, με το σκορ να είναι ισόπαλο 57-57 και ένα δεκάλεπτο να απομένει. Εκεί οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασαν την απόδοση τους και εν τέλει πήραν τη νίκη.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τζέικ Κοέν με 21 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Σκότι Ουίλμπεκιν με 19. Για την Χαποέλ πρώτος σκόρερ ήταν ο Στου Ντάγκλας με 16 πόντους, ενώ εξίσου καλοί ήταν οι Τόμερ Γκινάτ (15 π.) και Ρίτσαρντ Χόουελ (15 π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-38, 57-57,72-85