Φενέρμπαχτσε – Τόφας 102-65

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς επικράτησε εύκολα της Τόφας και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ του τουρκικού πρωταθλήματος.

Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες, η Φενερμπαχτσέ επικράτησε εντός έδρας της Τόφας με 102-65 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους τελικούς των πλέι οφ του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς μπορεί να παρατάχθηκε χωρίς τους  Γκριν, Βέσελι, Λοβέρν, Ντατόμε και Ένις, αλλά δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα πήρε τη νίκη και με υγιεινό περίπατο έκανε το 1-0 στη σειρά με την Τόφας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (32-22), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Φενέρ στο +20 (59-39). Οσο πέρναγε η ώρα, η διαφορά μεγάλωνε όλο και περισσότερο, με το τελικό 102-65 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα, αλλά και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νικολό Μέλι, ο οποίος τελείωσε με 27 πόντους (6/7δ., 4/6τρ., 3/4β.), ενώ ο Κώστας Σλούκας παρέμεινε στο παρκέ 21:39 λεπτά, στα οποία είχε 6 πόντους (2/3τρ.), 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 32-22, 59-39, 83-50. 102-65