Σάσαρι – Βενέτσια 95-88

Η Σάσαρι επικράτησε εντός έδρας της Βενέτσια με 95-88 και ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Σάσαρι εκμεταλλεύτηκε την έδρας της και επικρατώντας με 95-88 της Βενέτσια, ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ποτζέκο βρισκόταν σε θέση οδηγού καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στην 4η περίοδο (14-23 επιμέρους σκορ), κατάφερε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Κορυφαίος για τους νικητές που είχαν συνολικά έξι «διψήφιους» παίκτες, ο Τόμας με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Κούλεϊ με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την Βενέτσια ξεχώρισαν οι Χέινς με 22 πόντους, Ντέι με 16 και Ουάτ με 10. Ο Μάικ Μπράμος είχε 9 πόντους (3/6τρ.), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 28 λεπτά.

Υπενθυμίζεται πως η σειρά κρίνεται στις 4 νίκες και ο 5ος τελικός θα διεξαχθεί στην έδρα την Τρίτη (18/6) στις 21:45 στην έδρα της Βενέτσια.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 51-41, 81-65, 95-88.