Ο Πρίφτης νίκησε Φλεβαράκη και Κασελάκη

Η Ούνιξ Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε με 78-73 στην παράταση της Αστάνα των Κώστα Φλεβαράκη και Λεωνίδα Κασελάκη για τη VTB League.

Τις εφτά νίκες σε οκτώ παιχνίδια της VTB League πανηγύρισε η Ούνιξ Καζάν, καθώς επικράτησε στην παράταση με 78-73 (66-66 κ.α.) της Αστάνα μέσα στο Καζακστάν.

Οι γηπεδούχοι του Κώστα Φλεβαράκη βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12 πόντους (45-57) στην λήξη της τρίτης περιόδου αλλά με ένα επιμέρους σκορ 21-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο έφερε το ματς στα ίσια και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη, καθώς ο Τζάστιν Κάρτερ είχε 1/2 βολές στα 4’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πρωτος σκόρερ ήταν ο Τζαμάρ Σμιθ με 20 πόντους και τον ακολούθησαν με 14 οι Στέφαν Λάσμε (11 ριμπάουντ) και Άντον Πονκρασόφ.

Για την Αστάνα, που πλέον έχει ρεκόρ 2-7, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λεωνίδας Κασελάκης με 18 πόντους (5/6 βολές, 2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 38:57 λεπτά συμμετοχής.