Βεζένκοφ : Ήταν καυτός στη νέα νίκη της Μπαρτσελόνα!

Ο πρώην παίκτης του Άρη συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις, όντας και πάλι από τους κορυφαίους των μπλαουγκράνα στο 89-82 μέσα στην έδρα της Μπέτις.

Από νίκη σε νίκη πετάει η Μπαρτσελόνα που τον τελευταίο 1,5 μήνα έχει βρει έναν εξαιρετικό ρυθμό σε ACB και Ευρωλίγκα! Αυτή τη φορά οι Καταλανοί πέρασαν με 89-82 από την έδρα της Μπέτις και έχοντας πλέον απολογισμό, 11 νίκες και 4 ήττες σε 15 ματς, πέρασαν στην 2η θέση της βαθμολογίας!

Ο Σάσα Βεζένκοφ εκμεταλλεύθηκε και πάλι την ευκαιρία που του έδωσε ο Σίτο Αλόνσο, καθώς σε 22 λεπτά συμμετοχής, ο πρώην παίκτης του Άρη είχε 17 πόντους (5/6διπ., 1/1τριπ.), τρία ριμπάουντ και 2 ασίστ, όντας από τους καλύτερους της ομάδας του. Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμη οι Κόπονεν (10), Μόερμαν (13), Τόμιτς (10) και Ερτέλ (14π., 8ασίστ).

Εξάλλου, την σπουδαία φετινή της πορεία συνέχισε η Φουενλαμπράδα, που σε ένα ματς θρίλερ, επικράτησε της Μούρθια με 88-86. Ετσι η έκπληξη του πρωταθλήματος κλείδωσε τη συμμετοχή τους στο final-8 του Κυπέλλου (συμμετέχουν οι οκτώ πρώτες ομάδες στο τέλος του πρώτου γύρου), με ήρωα τον Μάρκο Πόποβιτς.

Με το σκορ στο 86-86 και 10 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος, ο έμπειρος Κροάτης σημείωσε ένα εντυπωσιακό buzzer beater, για να φέρει την ομάδα του πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ! Για τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο Σεκουλιτς με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από εκεί και πέρα, πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει να συμμετάσχει στην πρώτη 8άδα (άρα να προκριθεί και στο Κύπελλο), πέτυχε η Γκραν Κανάρια με 90-85 επί της Μπιλμπάο. Κορυφαίος των νικητών ο Σίλεϊ με 17 πόντους.

Τέλος μεγάλη νίκη και μάλιστα στην παράταση πανηγύρισε η Σαραγόσα με 102-97,επί της αντιπάλου της ΑΕΚ στο Basketball Champions League, Εστουντιάντες.

Ο ΜακΚάλεμπ με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ντράγκοβιτςμε ένα σπάνιο double-double (18π-16ριμπ) και 5 ασίστ, χάρισαν στους γηπεδούχους το πολύτιμο ροζ φύλλο Από πλευράς ηττημένων, ολ Μπράουν με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν εκείνος που ξεχώρισε.