Λετονία – Ελλάδα 94-97 παρ. (82-82 κ.δ)

Η Εθνική ομάδα επικράτησε στην παράταση της Λετονίας με 97-94 και ολοκλήρωσε με νίκη την περιπέτειά της στα προκριματικά του Eurobasket.

Με νίκη ολοκλήρωσε η εθνική ομάδα τα προκριματικά του Eurobasket 2022, με την γαλανόλευκη να κερδίζει στην παράταση την Λετονία με 97-94 (82-82 κ.δ).

Η ομάδα του Σκουρτόπουλου ήταν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα πίσω στο σκορ, αλλά στην τελευταία περίοδο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 23-13 και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι παίκτες της Εθνικής μας ομάδας αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Η Ελλάδα έκλεισε ιδανικά την προκριματική φάση και με ρεκόρ 4-2 τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω από την Βοσνία (5-1), ενώ η Λετονία τερμάτισε στην τελευταία θέση με 1-5. Η γαλανόλευκη πέρασε στην τελική φάση της διοργάνωσης, ενώ οι γηπεδούχοι αποκλείστηκαν. Μαζί με την Ελλάδα και την Βοσνία στα τελικά πέρασε επίσης η Βουλγαρία του Βεζένκοφ.

Πρωταγωνιστής στο αποψινό παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα ήταν ο Κατσίβελης, με 19 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Σαλούστρος (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος (17 πόντοι), Μαργαρίτης (14 πόντοι) και Παπαδάκης (11 πόντοι). Ο τελευταίος μάλιστα έκανε ντεμπούτο με το εθνόσημο στο στήθος.

Η γαλανόλευκη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-2, αλλά οι Λετονοί αντέδρασαν, έφεραν τα πάνω-κάτω και στο 8ο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ με 18-17. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου ανέλαβε δράση ο Σαλούστρος και η Εθνική έκλεισε την περίοδο στο +2 (25-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με την Λετονία να τρέχει ένα επιμέρους 11-3 και να φτάνει στο 41-30 στο 14’. Το… πάρτι των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με τον Φρεϊμάνις να βρίσκει ρυθμό και τους Λετονούς να ανεβάζουν τη διαφορά στους 14 (51-37). Η Εθνική έτρεξε ένα 5-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα και μείωσε στους 9, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 51-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το δεύτερο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά στους 15 (69-54) στο 28’. Η Ελλάδα όμως και πάλι έτρεξε ένα σερί 5-0 και κατάφερε να μειώσει σε 69-59, που ήταν το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και άρχισε να ρίχνει τη διαφορά. Στο 36’ μάλιστα ισοφάρισε σε 75-75 και λίγο αργότερα με τρίποντο του Παπαδάκη πέρασε μπροστά με 78-77. Η Λετονία όμως δεν πτοήθηκε και λίγο αργότερα με τρίποντο του Ζόρικς πήρε «αέρα» 3 πόντων (82-79 στα 26’’). Ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο, 9’’ πριν το τέλος, ισοφάρισε σε 82-82 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ, με την Ελλάδα να προηγείται με 93-92 και τη Λετονία να απαντάει με δύο βολές από τον Σκέλε. Με δύο βολές του Κατσίβελη η γαλανόλευκη πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (95-94), ενώ στην επίθεση της Λετονίας ο Χρυσικόπουλος σταμάτησε τον Φρεϊμάνις και ο Σαλούστρος με δύο εύστοχες βολές στα 3 δευτερόλεπτα, διαμόρφωσε το τελικό 94-97.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82, 94-97 (παρ.).