Ευρωμπάσκετ εφήβων : Λετονία – Ελλάδα 80-74

Παρά τη φοβερή εμφάνιση του Σανδραμάνη, που πέτυχε και τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική εφήβων έχασε τον δεύτερο αγώνα της για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα από την οικοδέσποινα Λετονία (74-80), πληρώνοντας τις αδυναμίες της στην άμυνα και το ριμπάουντ και την αστοχία της στην επίθεση. Ο Αρσενόπουλος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο […]

Παρά τη φοβερή εμφάνιση του Σανδραμάνη, που πέτυχε και τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική εφήβων έχασε τον δεύτερο αγώνα της για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα από την οικοδέσποινα Λετονία (74-80), πληρώνοντας τις αδυναμίες της στην άμυνα και το ριμπάουντ και την αστοχία της στην επίθεση. Ο Αρσενόπουλος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και άφαντος στο δεύτερο, ενώ ο Ρογκαβόπουλος ήταν άστοχος και με μικρές μόνο εκλάμψεις. Στον τελευταίο αγώνα του ομίλου με την Κροατία η Εθνική θέλει νίκη και ήττα της Λετονίας από την Ιταλία για να πάρει την πρώτη θέση.

Οι Λετονοί μπήκαν στο παιχνίδι με ένα 4-0 (1’30’’), αλλά ο Νίκος Αρσενόπουλος απάντησε με ένα δικό του 5-0 (4-5, 2’20’’) για να δώσει το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα, η οποία έφτασε στο +3 (6-9 στο 3’20’’, 13-16 στο 6’20’’). Ο Κούρουκς ηγήθηκε της αντεπίθεσης της Λετονίας που μετέτρεψε το 17-18 (8’30’’) σε 26-18 (10’44’’).

Η Εθνική Εφήβων έδειξε υπομονή και σιγά σιγά επέστρεψε στο παιχνίδι για να πάρει και το προβάδισμα (31-32, 16’), να φτάσει στο 37-37 (18’17’’) με το ημίχρονο να κλείνει 44-39 για τους Λετονούς. Η διαφορά έφτασε στο +9 (50-41, 22’20’’) με τους Αρσενόπουλο-Ρογκαβόπουλο να μειώνουν (50-45, 23’15’’), αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι οικοδεσπότες τους έδωσαν το δικαίωμα να κερδίσουν κατοχές και να διαμορφώσουν το 55-46 (25’20’’). Ο Σανδραμάνης έδωσε κάποιες ανάσες (57-51, 27’10’’), αλλά οι Λετονοί συνέχιζαν να παίρνουν δεύτερες επιθέσεις.

Ο Χατζηδάκης με «γκολ φάουλ» μείωσε (59-54, 27’33’’), η ελληνική ομάδα συνέχισε την προσπάθεια και με τη λήξη της τρίτης περιόδου χάρη σε ένα κλέψιμο του Ρογκαβόπουλου, που κατέληξε σε λέι απ του Σανδραμάνη η διαφορά πήρε την μικρότερη δυνατή τιμή της (61-60, 30’). Οι δυο τους οδήγησαν και στο +5 (61-66, 31’17’’), αλλά οι Λετονοί ήταν και πάλι εκεί για το 69-66 και το 73-68 (35’) με τον Ζάγκαρς στο ρόλο του εκτελεστή.

Τον ίδιο ρόλο ανέλαβε ο Σανδραμάνης, ο οποίος μετέτρεψε το 76-70 (38’) σε 76-74 (38’30’’)! Ένα επιθετικό ριμπάουντ (το 12ο για τους γηπεδούχους) έδωσε το δικαίωμα στον Κούρουκς να γράψει το 78-74 (39’) και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, καθώς η Εθνική δεν είχε άλλα χρονικά περιθώρια για να επιχειρήσει ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 23-18, 44-39, 61-60, 80-74