Πολωνία – Ελλάδα 46-88

Η Εθνική Νέων δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Πολωνία, την οποία συνέτριψε με 88-46 και έκανε το 2/2 στον όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 του Ισραήλ.

Δίπλωσε τις νίκες η Εθνική Νέων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων στο Ισραήλ, καθώς μετά την νικηφόρα πρεμιέρα, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη «σάρωσε» την Πολωνία επικρατώντας με 88-46.

Η Εθνική έδειξε την ανωτερότητα της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και χάρη στο δυναμικό της ξεκίνημα, πήρε από νωρίς διπλάσια διαφορά κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +13 (9-22). Η Πολωνία δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των διεθνών μας, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με την «γαλανόλευκη» στο +25 (25-50).

Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα και να αυξάνεται διαρκώς υπέρ της Εθνικής μας και στο δεύτερο ημίχρονο, με την 3η περίοδο να κλείνει στο +33 (38-71). Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, με την Εθνική να φτάνει στην άνετη νίκη και να κάνει το 2/2 στον 4ο όμιλο και πλέον απέναντι στην Λιθουανία, έχει τη δυνατότητα να τερματίσει στην 1η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 9-22, 25-50, 38-71, 46-88.