Πρωταθλήτρια Ευρώπης με ανατροπή η Ισπανία!

Οι Ισπανοί επικράτησαν της Τουρκίας με 58-54 και κατέκτησαν το Eurobasket Εφήβων, που διεξήχθη στον Βόλο.

Στην κορυφή της Ευρώπης ανέβηκε η Εθνική ομάδα Εφήβων της Ισπανίας, η οποία επικράτησε της Τουρκίας με 58-54 στον τελικό του Ευρωμπάσκετ που διεξήχθη στον Βόλο.

Οι Ιβηρες παρότι βρέθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να χάνουν με 31-23, στο δεύτερο μέρος γύρισαν το ματς και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Τουρκία. Το 23-31 έγινε 42-43 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την Ισπανία στα τελευταία λεπτά να αποδεικνύεται ψυχραιμότερη και να φτάνει στη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ισπανία ήταν ο Γκαρούμπα, ο οποίος δεν λάθεψε στις κρίσιμες βολές στο τέλος του αγώνα και έδωσε το βαρύτιμο τρόπαιο στους Ιβηρες. Πρώτος για τους νικητές ήταν ο Σαντιάγκο Αλντάμα με 23 πόντους, ενώ ο Γκαρούμπα είχε 11 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μουσταφά Κουρτουλντούμ με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 23-31, 42-43, 58-54