Προμηθέας- Ανδόρρα 66-80 (pics)

Ο Προμηθέας ηττήθηκε εύκολα 66-80 από την Ανδόρα στο κλειστό «Δ. Τόφαλος» και έμεινε τέταρτος στον πρώτο όμιλο του Eurocup.

Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν ποτέ να μπουν στο «πνεύμα» του αγώνα, δεν είχαν τους Αγραβάνη- Χολ, ενώ οι μόνοι που διασώθηκαν ήταν ο Κασελάκης (12 π.) και Έλις (13 π.).

Αντίθετα για την ισπανική ομάδα ξεχώρισαν ο Γουόκερ με 16π., ενώ τον ακολούθησε ο Χάνα με 15.

Εν τέλει η ομάδα του Μάκη Γιατρά έμεινε στην τέταρτη θέση, με το διόλου ευκαταφρόνητο 6-4 και είναι έτοιμος για το Top-16.

To ματς

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν 19-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και με πρωταγωνιστή τον Λεωνίδα Κασελάκη, πέρασαν μπροστά με 31-28.

Η Ανδόρρα προηγήθηκε 31-33, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους Πατρινούς με βραχεία κεφαλή ενός πόντου (36-35).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν 46-54 στο 24′ και έκλεισαν την περίοδο με το +8 (51-59).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά (51-62) και η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν μπόρεσε ουσιαστικά να αντιδράσει ποτέ, με τον Έλληνα τεχνικό να δίνει και χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 20-16, 51-59, 66-80