Ερυθρός Αστέρας – Χίμκι 70-79

Με 29 πόντους του Αλεξέι Σβεντ, η Χίμκι πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα.

Παρά το γεγονός ότι κυνηγούσε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, μένοντας πίσω ακόμη και με 11 πόντους (37-26), τελικά η Χίμκι ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο Βελιγράδι. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με 79-70 για την 18η αγωνιστική του Ερυθρού Αστέρα και πήρε βαθιά ανάσα στη μάχη της πρόκρισης.

Σπουδαίο τέταρτο δεκάλεπτο (16-27 το επιμέρους σκορ) για τους Ρώσους, που είχαν και πάλι κορυφαίο τον Αλεξέ Σβεντ με 29 πόντους και 5/11 τρίποντα! Πολύτιμοι για τους φιλοξενούμενους και οι Τζέιμς Αντερσον, Στέφαν Μάρκοβιτς και Τόμας Μάλκολμ.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς ήταν πολύ καλός με 20 πόντους, τους περισσότερους εκ των οποίων όμως στο πρώτο ημίχρονο. Σπουδαίος και ο Ρότσεστι με 27π.μ ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλες αξιόπιστες επιθετικές λύσεις, παίζοντας πολύ κακή άμυνα στην 4η περίοδο.

Στο 10-8 πλέον η ομάδα του Μπαρτζώκα, στο 7-11 οι Σέρβοι που έχον χάσει πολύ έδαφος για τη μάχη της εισόδου στην πρώτη 8άδα που δίνει πρόκριση στα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλοκής δοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 37-31 54-52, 70-79