Μάλαγα – Ρεάλ Μαδρίτης 80-75

Η Μάλαγα πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη εντός έδρας κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, κάνοντας ένα «δώρο» σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Στο 8-11 ανέβασαν το ρεκόρ τους οι νικητές, στο 12-7 έπεσε η Βασίλισσα.

Στο κόλπο της πρόκρισης έμεινε η Μάλαγα, η οποία «σόκαρε» τη Ρεάλ Μαδρίτης (80-75), σταματώντας το νικηφόρο σερί επτά αγώνων της Βασίλισσας και «βοηθώντας» έμμεσα Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Μακάλουμ (15π.) και Γουαζίνσκι (15 π., 5 ριμπ) οι πρωταγωνιστές των νικητών που ανέβηκαν στο 8-11, με τον Ντόντσιτς (16π, 5 ριμπ., 3 ασίστ) να είναι ο κορυφαίος της Βασίλισσας που έπεσε στο 12-7, όσο έχει και ο Παναθηναϊκός.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και ξέφυγαν με 8 πόντους (11-3, 7′), με τη Ρεάλ να ανεβαίνει μετά την είσοδο του Ντόντιτς και να μειώνει σε 20-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Μάλαγα ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο μ’ ένα 10-0 σερί (30-15, 14′) και τους Μαδριλένους να απαντάνε με δικό τους 8-0. Οι παίκτες του Χουάν Πλάθα, όμως, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (38-27).

Η εικόνα στην αρχή του δευτέρου μέρους δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τη Μάλαγα να διατηρεί ένα προβάδισμα 8-10 πόντων. Η Ρεάλ έκανε ξανά ένα 7-0 σερί μετατρέποντας το 48-39 σε 48-48, με την Μάλαγα να «ξυπνάει» και να κλείνει το δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (57-52). Οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποια μεγάλα σουτ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και ξέφυγαν με 13 (77-64) δύο λεπτά πριν τη λήξη, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-27, 57-52, 80-75