Η Αρμάνι «άλωσε» το Μόναχο, 81-79 τη Μπάγερν Μονάχου

Η ιταλική ομάδα ήταν πιο ψύχραιμη στην παράταση και άρχισε με εκτός έδρας νίκη τη διοργάνωση.

Σε ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδια της πρεμιέρας της Euroleague, η Αρμάνι Μιλάνο αποδείχτηκε πιο ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα και επικράτησε 81-79 της Μπάγερν στο Μόναχο.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν σκληρή άμυνα και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορές, με αποτέλεσμα η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης να λήξει 70-70. Οπότε, χρειάστηκε η παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους.

Αυτός ο οποίος έδωσε τη νίκη στην Αρμάνι ήταν ο Σάβον Σιλντς, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων εφτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ η Μπάγερν είχε προβάδισμα 79-78. Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, ο Μπάλντουιν αστόχησε σε τρίποντο, ενώ η προσπάθεια του Λούσιτς να βρει τη μπάλα στο στεφάνι απέτυχε…

Δεκάλεπτα: 14-15, 31-32, 55-54, 70-70, 79-81