Βιλερμπάν – Ζαλγκίρις 74-83

Οι Λιθουανοί επικράτησαν εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 83-74 και με ρεκόρ 5-1 βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με το διπλό στις αποσκευές της επιστρέφει στην Λιθουανία από την Γαλλία η Ζαλγκίρις.

Οι Λιθουανοί με κορυφαίο τον Μάριους Γκριγκόνις, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 25 πόντους, με 6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 7/7 βολές, επικράτησαν με 83-74 της Βιλερμπάν και πέτυχαν την 5η νίκη τους σε 6 παιχνίδια στη φετινή Euroleague. Από τους Γάλλους ξεχώρισαν οι Καχούντι και Γιαμπουσέλε με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ με τη νίκη που πέτυχε στη Γαλλία ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ρεκόρ 5-1, ενώ ακολουθούν οι Μπάγερν και Μπαρτσελόνα με 4-1.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Βιλερμπάν μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 7’ με 16-9, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10 (23-13).  Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι Λιθουανοί μείωσαν σε 29-26, ωστόσο, οι Γάλλοι παρέμειναν σε ρόλο οδηγού και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε στο +9 (50-41).

Στην τρίτη περίοδο η Ζαλγκίρις ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη των παικτών της Βιλερμπάν και «ροκάνισε» τη διαφορά, μειώνοντας στους 3 (60-57) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την ψυχολογία στα ύψη και τον Γκριγκόνις να είναι «καυτός», η Ζαλγκίρις έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 64-62, έξι λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και με τρίποντο του Γιαμπουσέλ προηγήθηκαν με 67-66, τριάμισι λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Λεκαβίτσιους όμως δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει την Βιλερμπάν να πάρει τη νίκη. Με έξι σερί πόντους έκανε το 72-67 και έβαλε τις βάσεις για το διπλό. Η Βιλερμπάν μείωσε σε 76-73 με τρίποντο του Καουντί, 81’’ πριν το τέλος, αλλά ο Γκριγκόνις με γκολ-φάουλ έκανε το 79-73 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Μάρτιν Σίλερ (83-74).

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 50-41, 60-57, 74-83.