Αρμάνι Μιλάνο – Ερυθρός Αστέρας 79-87

Σπουδαίο διπλό μέσα στο Μιλάνο για τον Ερυθρό Αστέρα που επικράτησε με 87-79 της Αρμάνι.

Μεγάλη εμφάνιση και τεράστια νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στο Μιλάνο επί της Αρμάνι με 87-79. Oι Σέρβοι είχαν για κορυφαίο τον Τζόρνταν Λόιντ (17π., 5ασ.). που τους πήρε από το…χεράκι και τους οδήγησε στη νίκη. Στο 4-5 οι νικητές, στο 3-3 έπεσαν οι ηττημένοι.

Το ματς

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι αλλά η πρώτη περίοδος βρήκε στο +5 (23-18) την Αρμάνι. Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, εκεί που πήρε μπρος ο Λόιντ. Έτσι ο Αστέρας αρχικά ισοφάρισε σε 43-43 και πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 48-44.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι πήγε για τα καλά προς τη μεριά των φιλοξενούμενων που είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Στο 24′ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +9 με 56-47 και η Αρμάνι μείωσε ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου σε 58-60. Παρά το ότι ο Ερυθρός Αστέρας είχε μονίμως ένα μικρό προβάδισμα, η Αρμάνι έμενε κοντά στο σκορ μέχρι που ο Λόιντ με τρίποντο έκανε το 79-71 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς με το τελικό 87-79 να δίνει απόλυτα δίκαια τη νίκη στους Σέρβους.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-48, 60-66, 79-87