Βαλένθια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-80

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειχνε πως έλεγχε το παιχνίδι, αλλά η Βαλένθια έκανε μια μεγάλη ανατροπή. Οι γηπεδούχοι με ένα τρίποντο του Ουίλιαμς και με καλάθι του Φαν Ρόσομ γύρισαν το ματς και πήραν τη νίκη με 82-80. Στο 6-3 οι «Νυχτερίδες, στο 2-7 οι Ισραηλινοί.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση χέρι – χέρι. Η Βαλένθια λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (19-14), αλλά ο Ουίλμπεκιν έγραψε τον επίλογο με τη λήξη της (19-17). Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι κράτησαν σταθερό το ρυθμό τους στην επίθεση, η Μακάμπι για λίγα λεπτά πάτησε φρένο κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Βαλένθια για να πάει στην ανάπαυλα με +6 (43-37).

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκε τις λύσεις και έφερε το ματς στα ίσα. Το 47-42 έγινε άμεσα με ένα τρίποντο από τον Ουίλμπεκιν και πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Καλοϊάρο 47-50 για να λήξει τελικώς το τρίτο δεκάλεπτο 58-59.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν δυνατά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και όλα έδειχναν ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα πάρουν το παιχνίδι. Ο Ελιζάια Μπράιαντ σκόραρε για το 73-79 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, ωστόσο μετά ήρθε η πλήρης ανατροπή. Σαν Εμετέριο και Πρέπελιτς έφεραν το ματς στο 77-79 και εκείνοι που το «καθάρισαν» ήταν αρχικά ο Ντέρικ Ουίλιαμς με ένα τρίποντο και το νικητήριο καλάθι ήταν από τα χέρια του Σαμ Φαν Ρόσομ για το τελικό 82-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-37, 58-59, 82-80.