Ρεάλ Μαδρίτης – Βιλερμπάν 91-84

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Βιλερμπάν 91-84 για την 12η αγωνιστική της Euroleague, πέτυχε την έβδομη νίκη της στη διοργάνωση και ανέβηκε στην πέμπτη θέση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ανατροπή απέναντι στη Βιλερμπάν και πήρε τη νίκη (91-84) για την 12η αγωνιστική της Euroleague.

Παρότι βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο για τρεις περιόδους, οι Μαδριλένοι έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασαν στο 7-5 και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση.

Το ματς

Η γαλλική ομάδα ξεκίνησε δυνατά στο ματς και πήρε από νωρίς το προβάδισμα, φτάνοντας δύο φορές στο +6 (2-8, 4-10), με τη Ρεάλ να μειώνει και να κάνει το 15-13 με τον Ράντολφ. Όμως, η Βιλερμπάν πήρε ξανά τα ηνία και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +7 (19-26).

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Βιλερμπάν έφτασε τη διαφορά στους 10 (21-31) με δύο ελεύθερες βολές του Μπάκο, η Ρεάλ έφτασε στο 32-35 με τρία σερί τρίποντα του Γιουλ, αλλά ένα τρίποντο από τον Χάουαρντ έφερε τους Γάλλους στο +9 (34-43).

Ο Αμπάλδε μείωσε σε 38-43, όμως ο Νόρις Κόουλ έκανε αμέσως το 38-45, με τη Βιλερμπάν να φτάνει 40-50 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Γάλλοι εξακολούθησαν να έχουν το πάνω χέρι, φτάνοντας δύο φορές στο +12 (40-52, 43-55). Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 μείωσαν στους 4 πόντους (51-54), αλλά η διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στους 9 (61-70).

Η Ρεάλ έπαιξε σπουδαία άμυνα στην τελευταία περίοδο και έφερε τα πάνω-κάτω. Οι Γάλλοι είχαν 0/6 τρίποντα, η διαφορά σταδιακά μειωνόταν ώσπου με ένα σερί 10-0, η Ρεάλ πέρασε μπροστά με 84-79. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με 91-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-50, 61-70, 91-84.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 13, Ράντολφ 2 (1/5 σουτ), Ρούντι 8 (2), Αμπάλντε 2 (1/5 σουτ), Λαπροβίτολα 5 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντεκ 7, Γκαρούμπα 6 (4 ριμπάουντ), Ταβάρες 19 (7/8 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 19 (5/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Τόμπκινς 8 (0/3 τρίποντα), Τέιλορ 2.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 11 (3/6 τρίποντα), Καουντί 2 (0/3 δίποντα), Ντιό 3 (1), Φαλ 6, Νουά, Χέιζ, Μπακό 4, Λάιτι 13, Χάουαρντ 3 (1), Γιαμπουσελέ 21 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόουλ 21 (4/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές).