Άλμπα Βερολίνου – Αρμάνι Μιλάνο 70-84

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε εκτός έδρας της Άλμπα Βερολίνου (70-84) για την 20η αγωνιστική της Euroleague, πέτυχε την 12η νίκη της στη φετινή διοργάνωση και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε τη νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου (70-84) για την 20η αγωνιστική της Euroleague, έφτασε στο 12-7 και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα (0-3), αλλά οι Γερμανοί με ένα σερί 5-0 πέρασαν μπροστά. Οι γηπεδούχοι είχαν καλό ρυθμό και έφτασαν στο +9 (18-9), με την Αρμάνι να μειώνει στους 5 πόντους (18-13) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Αρμάνι μπήκε αποφασισμένη στη δεύτερη περίοδο και έκανε την ανατροπή από τα πρώτα λεπτά, παίρνοντας το προβάδισμα (18-21).

Η ομάδα του Γκονζάλεζ πέρασε ξανά μπροστά (25-23) αλλά οι φιλοξενούμενοι με 3/4 τρίποντα από τον Ντατόμε και πέντε σερί πόντους από τον ΛεΝτέι, η Αρμάνι διεύρυνε τη διαφορά της στο +9 (25-34) και ολοκλήρωσε το ημίχρονο με το σκορ στο 34-42.

Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο και διεύρυναν τη διαφορά τους στους 12 πόντους (41-53). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 8 (56-64) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με δύο σερί τρίποντα από Μπρουκς και Μορασκίνι, η Αρμάνι έφτασε ξανά στο +12 (58-70), ενώ ο Ρολ με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +13 (62-75), με την ιταλική ομάδα να φτάνει στη νίκη με 70-84.