Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης 86-84

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με 86-84 της Ρεάλ Μαδρίτης έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Τάιλερ Ντόρσεϊ (30π.) και συνεχίζει να ελπίζει για είσοδο στην οκτάδα.

Μεγάλη νίκη για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ που επικράτησε σε ματς-θρίλερ της Ρεάλ Μαδρίτης με 86-84 και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της οκτάδας. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν την ήττα-σοκ από τον Ερυθρό Αστέρα κι έπεσαν στην τέταρτη θέση.

Κορυφαίος παίκτης των νικητών αλλά και της αναμέτρησης γενικότερα ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που σταμάτησε στους 30 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής ενώ για τη Ρεάλ 20 είχε ο Τόμπκινς και 15 ο Ταβάρες.

Με μεγάλη ευστοχία στα σουτ η Ρεάλ πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 33-24 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (32-33) με ένα 8-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν έκτοτε χέρι – χέρι μέχρι το ημίχρονο (45-46).

Η Μακάμπι κατάφερε να διατηρείται κοντά στο σκορ ενώ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά τεσσάρων πόντων στο 26′ (59-55). Η Ρεάλ όμως απάντησε και προηγήθηκε με 66-63 στο τέλος της περιόδου. Απόλυτο ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ είχαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, μέχρι που βγήκε μπροστά ο Ντόρσεϊ με κρίσιμα καλάθια κι έδωσε τελικά τη νίκη με 86-84 στη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 45-46, 63-66, 86-84.