Μπασκόνια – Άλμπα Βερολίνου 77-84: Σπουδαία νίκη για τους Γερμανούς

Η Άλμπα από τους 50 πόντους του πρώτου ημιχρόνου, έριξε την Μπασκόνια μόλις στους 27 στο δεύτερο και κατάφερε να φύγει νικηφόρα με 84-77 από την Ισπανία.

Η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά η Άλμπα με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη με 84-77 στην Ισπανία.

Οι Γερμανοί ήταν εκείνοι που πάτησαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκαν με 21-18, με την Μπασκόνια να βρίσκει σουτ από την περιφέρεια και λύσεις και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 50-46.

Ωστόσο, η άμυνα της Άλμπα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταπληκτική. Δέχτηκε μόλις 27 πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη με το υπέρ της 84-77.

Στο 8-13 ανέβηκαν οι Γερμανοί, που είχαν κορυφαίους τους Σίβα (14 πόντοι), Έρικσον (11 πόντοι) και Γκρέιντζερ (7 πόντοι, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Ελαχιστοποιούνται οι ελπίδες των Βάσκων για παρουσία στην οχτάδα, αφού υποχώρησαν στο 9-12. Κορυφαίοι ήταν οι Πολονάρα (23 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Βιλντόσα (10 πόντοι, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 50-46, 61-67, 77-84.