Άλμπα Βερολίνου- Ρεάλ Μαδρίτης 63-72 (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας με 72-63 της Άλμπα Βερολίνου για την 23η αγωνιστική της Euroleague και ανέβηκε στο 14-8.

Το έκανε… θρίλερ στο τέλος αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη με της Άλμπα στο Βερολίνο για την 23η αγωνιστική της Euroleague, παραμένοντας στην 4η θέση με ρεκόρ 14-8. Στο 8-15 έπεσαν οι Γερμανοί.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι και πήραν αμέσως το πάνω χέρι (0-5, 2-7). Ταβάρες και Ντεκ έφτασαν τη διαφορά στο +10 (10-20), με την Άλμπα να μειώνει στους 8 (14-22) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Ρεάλ αύξησε ξανά τη διαφορά στους 10 (14-24), με τον Ταβάρες να κάνει το 19-30 με καλάθι και φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήγαν με προβάδισμα 10 πόντων (30-40) στο ημίχρονο.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η Ρεάλ έφτασε στο +12 (30-42), ο Σίκμα μείωσε στους 6 (36-42), όμως ο Κόζερ απάντησε με τρίποντο, με τη διαφορά να ανοίγει κι άλλο και να φτάνει στους 14 πόντους (36-50). Οι Γερμανοί μείωσαν στους 8 με τρίποντο του Ολίντε (42-50), αλλά και πάλι η ομάδα του Λάσο πήρε το προβάδισμα και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο +12 (47-59).

Η Άλμπα αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα τρομερό σερί 11-0 μείωσε στους 2 πόντους (63-65). Ωστόσο, με καλάθι και φάουλ από τον Ταβάρες ένα λεπτό πριν το φινάλε, η Ρεάλ πήρε προβάδισμα 5 πόντων (63-68) και έφτασε στη νίκη με 63-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 30-40, 47-59, 63-72