Χίμκι – Ρεάλ Μαδρίτης 78-77 (vid)

Η Χίμκι επικράτησε με 78-77 της Ρεάλ Μαδρίτης, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη μετά από 17 διαδοχικές ήττες και έριξε τους Μαδριλένους στην 8η θέση.

Η Χίμκι πέτυχε το απίστευτο!

Οι Ρώσοι πραγματοποίησαν τεράστια εμφάνιση και λύγισαν τη Ρεάλ Μαδρίτης με 78-77 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη μετά από 17 σερί ήττες στη Euroleague. Στην 8η θέση έπεσαν οι Μαδριλένοι (16-11).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά (4-7, 6-9), με τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή και να προηγούνται με 11-9. Η Ρεάλ έφτασε τη διαφορά στο +5 (13-18) αλλά η Χίμκι μείωσε στον πόντο (17-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Ρώσοι μπήκαν αποφασιστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ισοφάρισαν γρήγορα και με ένα σερί 8-0 έφτασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (33-24). Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν μειώνοντας στους 4 (33-29) αλλά η Χίμκι συνέχισε να έχει τον έλεγχο (40-30), φτάνοντας στο 45-38 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η Χίμκι βρέθηκε στο +10 (48-38) στην αρχή της τρίτης περιόδου, αλλά η ομάδα του Λάσο ανέβασε ρυθμούς και μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους (51-48).

Η ρωσική ομάδα πήρε ξανά απόσταση ασφαλείας (55-48), όμως και πάλι η Ρεάλ έβγαλε αντίδραση και μείωσε στον πόντο (57-56). Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +4, η Ρεάλ πέρασε μπροστά (60-62), με τη Χίμκι να ισοφαρίζει σε 62-62 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τη Χίμκι να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων (70-66). Η Ρεάλ πέρασε μπροστά με τον Ντεκ (76-75) αλλά ο Σβεντ είχε την τελευταία κουβέντα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 78-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 45-38, 62-62, 78-77