Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αναντολού Εφές 66-90 (vid)

Η Αναντολού Εφές επιβλήθηκε με άνεση της Μακάμπι Τελ Αβίβ (66-90) εξ αναβολής αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Euroleague, πέτυχε την 19η νίκη της στη διοργάνωση και «έπιασε» την Αρμάνι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η Αναντολού Εφές πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση στο Τελ Αβίβ, επικρατώντας εύκολα με 90-66 της Μακάμπι. Έτσι, η τουρκική ομάδα ανέβηκε στο 19-10 και «έπιασε» στη δεύτερη θέση την Αρμάνι.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά στο παιχνίδι και πήραν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα, φτάνοντας στο +7 (6-13). Η Μακάμπι μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (15-17), αλλά η τουρκική ομάδα πήρε ξανά διαφορά και έφτασε στο +5 (17-22) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Εφές ανέβασε ρυθμούς και εκτόξευσε τη διαφορά της στο +16 (23-39), ολοκληρώνοντας τη δεύτερη περίοδο με σκορ 31-47.

Ήταν φανερό πως η ομάδα του Σφαιρόπουλου (ο οποίος συμπλήρωσε 200 αγώνες στη Euroleague) δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους ρυθμούς της Εφές και έτσι η διαφορά μέχρι το τέλος αυξήθηκε κι άλλο. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +24 (47-71), με το σκορ να ολοκληρώνεται στο 66-90 και έτσι η Εφές εδραιώθηκε στην τετράδα της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-47, 47-71, 66-90