Άλμπα Βερολίνου – Βαλένθια 86-90

Η Βαλένθια τα βρήκε σκούρα στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα, όμως στο τέλος κατάφερε να «δραπετεύσει» με το διπλό, επικρατώντας με 90-86 κι έμεινε ζωντανή για την οκτάδα.

Η Βαλένθια αν και έχανε για τρεις περιόδους κατάφερε και απέδρασε με το «διπλό» από το Βερολίνο επικρατώντας της Άλμπα με 90-86. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Πονσαρνάου έφτασε τις 18 στην διοργάνωση και έχει πολλές ελπίδες για πρόκριση στα play off της Euroleague.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε η Άλμπα την αναμέτρηση καθώς μετά το αρχικό 0-3 από τρίποντο του Βαν Ρόσομ απάντησε με 10-0 σερί για την διψήφια διαφορά της στο πρώτο πεντάλεπτο (13-3). Η Βαλένθια μείωσε στους 6 (15-9) με τους γηπεδούχους να ανακτούν διψήφια διαφορά (20-9) και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 26-13.

Η Άλμπα έφτασε μέχρι και στο +18 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (35-17) με τους Ισπανούς να μιεώνουν στους 12 με συνεχόμενα τρίποντα (35-23). Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 11 και 14 πόντων μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (53-42).

Η Βαλένθια μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Μάικ Τόμπι κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 6 πόντους (58-53), αναγκάζοντας τον Ρενέσες να καλέσει τάιμ άουτ. Η αντεπίθεση των «νυχτερίδων» συνεχίστηκε με τον Τόμπι να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα (60-60). Η Άλμπα βρήκε λύσεις στα τελευταία λεπτά της περιόδου και έχτισε ξανά μια διαφορά 6 πόντων (70-64).

Η Αλμπα κατάφερε να πιάσει ξανά διψήφια διαφορά με κάρφωμα του Ολίντι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (74-64), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να πλησιάσουν και πάλι στους 5 με καλάθι του Κάλινιτς (76-71). Τα επόμενα λεπτά είχαν διαρκείς εναλλαγές στο προβάδισμα, με την Βαλένθια να φτάνει στην νίκη χάρη σε καλάθι και φάουλ του Γουίλιαμς και βολές του Βαν Ρόσομ (86-90).

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 53-42, 70-64, 86-90