Αρμάνι Μιλάνο – Μπάγερν 80-69 (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Μπάγερν με 80-69, έκανε το 2-0 στη σειρά και βρίσκεται μια νίκη μακριά από το Final 4 της Euroleague.

Η Αρμάνι Μιλάνο δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στη Μπάγερν, καθώς επικράτησε των Βαυαρών με 80-69 και έκανε το 2-0 στη σειρά, η οποία μεταφέρεται πλέον στη Γερμανία.

Η ομάδα του Μεσίνα ήταν εντυπωσιακή από το ξεκίνημα (+18 στο ημίχρονο), η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει στο -6 (55-49 στο 28′) αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στο ματς παίρνοντας το προβάδισμα (0-5), ωστόσο οι Ιταλοί στα επόμενα λεπτά άλλαξαν άρδην το σκηνικό στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι έτρεξε ένα τρομερό 20-0 και με τους Πάντερ (10 π.) και Ντιλέινι (7 π/) να πρωταγωνιστούν, έφτασαν στο 26-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η κυριαρχία της ιταλικής ομάδας συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μεσίνα ήταν απολαυστική, έφτασε μέχρι και στο +22 (40-18) και πήγε στο ημίχρονο με τη διαφορά στους 18 πόντους (47-29).

Παρά την διψήφια διαφορά, η Μπάγερν δεν παράτησε το ματς. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βαυαροί εμφανίστηκαν καλύτεροι στο παρκέ, πάτησαν… το γκάζι και έφτασαν στο -6 (55-49) δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου, με την Αρμάνι πάντως να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο στο +12 (65-53).

Η… αντεπίθεση της Μπάγερν δεν συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Παρά την εντυπωσιακή της προσπάθεια στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Τρινκιέρι δεν μπορούσε να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς, με την Αρμάνι να αυξάνει και πάλι τη διαφορά και να φτάνει στη νίκη με 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 47-29, 65-53, 80-69.